Zdravie ústnej dutiny je dôležité nielen z estetickej stránky, ale výrazne ovplyvňuje celkový zdravotný stav, vrátane kvality života populácie.
Krvácanie ďasien, odborne nazývané gingivitída, vznikajúce či už samovoľne, alebo na akýkoľvek podnet, napríklad pri čistení zubov zubnou kefkou predstavuje väčší problém, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Keďže samotné krvácanie ďasien nebolí, mnohí ľudia mu nepripisujú takú dôležitosť a pozornosť, aká je potrebná.
Ako vzniká krvácanie ďasien?
Zdravé ďasno u človeka by malo byť bledoružovej farby, lesklé, pružné a nikdy by nemalo krvácaťsamovoľne, či na akýkoľvek mechanický podnet, napríklad pri čistení zubov či medzizubných priestorov. Samotné krvácanie je pritom sprievodný jav zápalového procesu, ktorý prebieha v ústnej dutine, následkom nedostatočnej alebo zanedbanej dentálnej hygieny, ktorá je z pohľadu orálneho zdravia veľmi dôležitá.
Keďže dentálnej hygiene sa stále nevenuje náležitá pozornosť v oblasti edukácie, či nácviku už od detstva, málo ľudí vie, že takmer ihneď po očistení zubov vzniká na zuboch vplyvom zloženia slín a baktérií v ústnej dutine tenký film, tzv. pelikula.
Na ňu sa po konzumácii jedla prichytávajú spolu s baktériami aj jednotlivé zložky potravy, najmä kyseliny, pričom vzniká bakteriálny povlak, tzv. plak. Samotné baktérie rozkladajúce jednotlivé zbytky potravy produkujú škodlivé látky, tzv. toxíny, ktoré svojim pôsobením na ďasno spôsobujú jeho zápal, ktorého sprievodný znak je krvácanie.
Plak sa môže nachádzať na zuboch, ďasnách, pod ďasnami, či v samotných medzizubných priestoroch. Jeho riziko spočíva v tom, že sa dá odstrániť len mechanicky, zubnou kefkou a medzizubnými pomôckami , nedá sa vypláchnuť! Ak nie je odstránený včas a dostatočne, vplyvom minerálov z vody, slín či potravy tvrdne, pričom vzniká zubný kameň na ktorý sa nabaľuje ďalší povlak, či pigmenty.
Rozdiel medzi gingivitídou a parodontitídou?
Ak sa zápal nachádza vo fyziologickej hranici ďasna, pričom nedošlo k poškodeniu väzov, ktoré pripájajú zub k ďasnu, jedná sa o gingivitídu, ktorú je možné odstrániť zvýšením orálnej hygieny a správnou technikou čistenia zubov.
Pri pretrvávajúcej nedostatočnej hygiene sa však vplyvom zápalu poškodzujú väzy, ktoré ukotvujú zub v kosti, zápal postupuje do hlbších úsekov pod ďasno, častokrát až ku koreňu zubu, tento proces sa nazýva parodontitída. Jej riziko spočíva v tom, že má za následok odbúravanie kosti, v ktorej je zub ukotvený, čo má za následok jeho kývavosť, či následnú stratu zubu, hoci samotný zub nemusí byť poškodený kazom.
Sprievodným javom oboch týchto procesov je okrem opuchov, začervenania či zdurenia ďasien najmä krvácanie!
Ako predísť krvácaniu ďasien?
Správnou, dostatočnou a vhodnou dentálnou hygienou.
Základom je výber správnych dentálnych pomôcok a vhodný nácvik techniky čistenia zubov v zubnej ambulancii profesionálnou dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom tak, aby ju vedel človek aplikovať v domácom prostredí. Správna technika čistenia, či už zubov alebo medzizubných priestorov je totiž veľmi dôležitá v prevencii, aby samotný zápal nevznikol.
Veľmi dôležitou súčasťou orálneho zdravia je tiež absolvovanie profesionálnej dentálnej hygieny, ktorá spočíva najmä vo vyšetrení celkového stavu ďasien, zhodnotení efektivity domácej dentálnej hygieny a v odstránení zubného kameňa, plaku či pigmentácií v ústach.
Zo zdravotného hľadiska sa odporúča absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu v zubnej ambulancii 2x ročne - výkon čiastočne uhrádzaný aj všetkými slovenskými zdravotnými poisťovňami.
U ľudí s parodontitídou, protetickými náhradami, či implantátmi sa odporúča absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu v zubnej ambulancii lekára viackrát, ideálne 4x do roka.
Profesionálny team v rámci celej siete Family Dental Care Vám rád pomôže udržiavať Vaše ďasná v „kondícii“ a predísť tak problémom, ktoré sa odrazia na Vašom úsmeve...
Tešíme sa na Vás!